Qoyllor

Qoyllor - historie

Hudební skupina Qoyllor vznikla na jaře roku 2010, postupně jako čtyřčlenná.

Za jejím zrodem stála Zuzka, která cestuje a občas přiváží zajímavé suvenýry a milá překvapení v podobě etnických hudebních nástrojů. Název Qoyllor v překladu znamená Hvězda. Akustické nástroje z Jižní Ameriky a Afriky našly vynikající využití v ojedinělé kombinaci, když Arnošt celému projektu vdechl ducha a velmi rychle se dokázal naučit hrát složité akordy na zpěvné bolivijské charrango.

Další nástroje a chřestidla pak výrazně doplnil africký buben djembe, jehož dunivý i plechový zvuk udávající živelný rytmus je naprosto ojedinělý v kombinaci s charrangem. Zuzka s nápadem této kombinace oslovila zkušeného bubeníka Štěpána Bronce, který ještě přizval ke hře na další doplňující nástroje Moniku. Došlo ke třem vystoupením skupiny na brněnském Špilberku v Gotické kapli jako doprovodný program Klubu Cestovatelů a mělo výborný ohlas.

Bubeník Štěpán však postupně vnášel představy do způsobu hraní skladeb, kde by dominovaly bubny djembe tak, jak na to býval zvyklý ve své dřívější skupině, zaměřené na šamanský styl léčivé meditativní hudby. To však nebylo slučitelné s melodickým pojetím a duchem skupiny Qoyllor, proto jej vystřídal Kamil Pokorný s několikaletou praxí hry na bubny djembe způsobem, který zcela respektuje ostatní nástroje a názory všech.

Se Štěpánem dočasně odešla tehdejší přítelkyně Monika, a Arnošt objevil hudebně nadaného Tomáše Štolfu, mladého studenta zvládajícího zpěv a hru na kytaru a flétny. Vzniklo několik písní, kde melodická flétna příjemně doplňovala refrény.

Skupina zažila potěšující vystoupení pro děti v mateřské školce a letní vystoupení v sále restaurace v Brně - Komíně s ozvučením. Dalším menším vystoupením pak bylo několik písní pro vernisáž Galerie Azu. Tomáš začal být více zaneprázdněn a jeho absenci s potěšením všech mile doplnila opět Monika a další vystoupení - pro vernisáž Galerie AZu se odehrává v novém uspořádání. Také vernisáž v Minigalerii na Pellikově ulici, taktéž v Brně.

Přicházíme na to, že pro některé skladby by byla přecejenom potřeba flétna a Monika přivádí kamarádku Martu, která své umění postupně oprašuje a připravujeme se na prosincovou vernisáž - opět v domácím prostředí Galerie Azu.

Naší inspirací jsou jednoduché melodie čerpající z hudby původních obyvatel těchto kontinentů, okořeněné vlastními zkušenostmi s rockovou a jazzovou hudbou, podpořenou rytmickými variacemi na djembé a chřestidla. Melodii u mnoha skladeb či improvizací určuje zpěvné bolivijské charrango nebo flétna. Variantou pak je nověji šamanský styl doprovázený didgeridoo v podání Kamila a typických sibiřských tremol na charrango v podání Arnošta.

Vyzkoušejte nabídku ukázek našich skladeb (prozatím omluvte kvalitu v mp3 formátu) a objednejte si přes Zuzku naše vystoupení.

Kontakt

Manažerka skupiny:

Mob.: 603 918 247

Mail: zgavla@centrum.cz

Akce - koncerty